GİGDEKS 8: GİGDEKS, 184 Puanla Tarihsel Zirvesine Ulaştı

2023 yılının ilk çeyreğini kapsayan GİGDEKS 8 verilerine göre, yabancıya ortalama konut satış fiyatı 297.174 dolara ulaşarak bugüne kadarki en yüksek seviyesini yakalarken, baz puan ise 184 puanla tarihsel zirvesine ulaştı. Sektörün ihracat vizyonunda ise bu yıl belirsizlikleri ortadan kaldırarak yabancı yatırımcıyı kazanmak üzerine bir dizi öneri var.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global işbirliğiyle çeyrek dönemler itibarıyla hazırladığı yabancıya konut satış endeksi GİGDEKS’in 8’incisini yayınladı. 2023 yılının ilk çeyreğini kapsayan GİGDEKS 8 verilerine göre, yabancıya ortalama konut satış fiyatı 297.174 dolara ulaşarak bugüne kadarki en yüksek seviyesini yakaladı. GİGDER üyesi 27 firmanın katılımıyla gerçekleşen GİGDEKS 8, 184 puanla tarihsel zirvesine ulaştı.

Son 5 çeyrektir sürekli yükseliş trendinde olan endeksteki ilk rekor, 2022 yılının ikinci çeyrek dönemini kapsayan GİGDEKS 5 verileriyle gelmişti ve yabancıya ortalama konut satış fiyatı ilk kez 200 bin dolar barajını geride bırakarak 217.642 doları görmüştü. O dönemden bu yana her çeyrekte yeni bir rekora imza atan GİGDEKS, 8’inci araştırmasıyla rekor bayrağını daha üst lige taşımış oldu. 2022’nin son çeyreğini kapsayan GİGDEKS 7 verilerine göre, yabancıya ortalama konut satış fiyatı 261.613 dolar, baz puan ise 162 olmuştu.

Satış Beklentisi Seçim Belirsizliği Etkisinde

Yabancıya konut satışında gelecek 3 ay için öngörüleri sorulan GİGDER üyelerinin %33,3’ü, satışların artacağı yönünde iyimser görüş verdi. Bir önceki çeyrekte de bu görüşü verenlerin oranı aynıydı. Verilere göre, satışların azalacağını düşünen ‘kötümserler’in oranı ise bir önceki çeyrekteki %33,3’lük seviyesinden %37,1’e yükseldi. Bu kısmi yükselişin genel seçimlerin etkisinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Seçim sonrası dönem olan 2023 ikinci çeyrekte sektör profesyonellerinin yeniden iyimser bir çizgiye dönebilecekleri ise mümkün görülüyor. Verilere göre, satışların bir sonraki çeyrekte değişmeyeceğini düşünenlerin oranı da %29,6 olarak yer alıyor.

Gayrimenkul İhracat Vizyonu İçin Öneriler Neler?

Gayrimenkul ihracatı vizyonu ve sektörün geleceği için önerileriniz neler?’ sorusunu yanıtlayan GİGDER üyeleri, yabancı yatırımcıları kazanarak doğrudan yatırımı artırabilmek adına bir dizi öneri sıraladı. Bunlar GİGDEKS 8’de aşağıdaki şekilde yer aldı:

  • Mülteci ve yatırımcı ayrımı net olarak anlatılmalı
  • Yabancı yatırımcılara minimum 5 yıllık Golden Visa verilmeli
  • Finansman kolaylığı sağlanarak yatırımlar hızlandırılmalı
  • İkamete kapalı bölgeler yatırımcılara açılmalı
  • Planların sağlıklı yapılabilmesi için seçim sonucu beklenmeli
  • Yabancı yatırımcıların önlerini görebilmesini sağlayan regülasyonlar yapılmalı
  • Yabancılara ikinci el konut satışı yasaklanmalı
  • Yabancıya gayrimenkul satışının döviz kazandırıcı bir faaliyet olduğu tanıtımla anlatılmalı
  • Düzenlemelerin gerçekleştirilmesi için lobi firmalarıyla işbirliği yapılmalı