GİGDEKS 4: Rusya-Ukrayna Çatışmasının Damga Vurduğu Verilere Göre Konut Satış Fiyatı 187.185 Dolar Oldu

GİGDER, 2022'nin ilk çeyrek verilerini içeren yabancıya konut satış endeksi GİGDEKS 4 verilerini yayınladı. Şubat sonundaki Rusya-Ukrayna çatışmasının damga vurduğu verilere göre, yabancıya ortalama konut satış fiyatı bir önceki çeyrekle yatay seyir izleyerek 187.185 dolar oldu.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği’nin (GİGDER) marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global ile gerçekleştirdiği yabancıya konut satış endeksi GİGDEKS’in 2022 yılının ilk çeyreğini kapsayan verileri yayınlandı. Derneğin 31 üyesinin katılımıyla gerçekleştirilen GİGDEKS 4’e, Şubat sonunda başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali damga vurdu.

Çeyrek dönemler itibarıyla yayınlanan GİGDEKS’in ilk 3 dönem verilerindeki ortalama satış fiyatındaki dalgalanmalar GİGDEKS 4 verilerinde yerini yatay bir seyre bırakmış durumda. Buna göre; 2022 yılının ilk üç ayında GİGDER üyesi firmaların yabancıya ortalama konut satış fiyatı, bir önceki çeyrekle benzer bir performansla 187.175 $ olarak gerçekleşti. Bir önceki çeyrekte değer 187.091 $ olarak kayıt altına alınmıştı.

GİGDEKS 1, 2021 yılının ikinci çeyreği, GİGDEKS 2, 2021 yılının üçüncü çeyreği, GİGDEKS 3, 2021 yılının son çeyreği verilerini ifade ederken, GİGDEKS 4, 2022 yılının ilk çeyrek verilerini kapsıyor.

Bu sonuçta Türkiye’nin işgal ile ihracat, turizm ve konut satışında iki önemli partneri arasında başarılı bir denge politikası sürdürmesi ve barış masası kurması etkili oldu. Türkiye, özellikle Rusların Avrupa’daki finansal hareketlerine ve yatırımlarına yönelik kısıtlamalar nedeniyle önemli bir seçenek olarak öne çıktı.

Yılın İlk Çeyreğinde GİGDEKS 115,9 Oldu

Yılın ilk çeyreğinde GİGDER üyesi firmaların yabancıya konut satışlarıyla oluşturulan GİGDEKS puanı (n: 100) kısmi bir yükselişle 115,9 oldu.

Satış Adedi Bazında Gerileme Sürüyor

Yılın ilk üç ayını kapsayan GİGDEKS 4’e katılan firmaların beyan ettiği ortalama satış adedi gerilemeyi sürdürüyor. Buna göre bir önceki çeyrekte GİGDER üyesi firmalar yabancı yatırımcıya ortalama 61 adet satış yaparken, bu çeyrekte satış adedi 56’ya geriledi. İlk GİGDEKS ile karşılaştırıldığında ise firma başına düşen satışta ciddi bir gerileme söz konusu.

Rusya’ya Satışları Artanların Oranı %71

Rusya’nın Ukrayna işgali ve sonrasında Rusya’ya yönelik Batı ambargoları GİGDER üyelerinin Rus vatandaşlarına konut satışlarını pozitif etkilemiş durumda. Buna göre üyelerin %71’i savaş sonrası Rus vatandaşlarına satışlarının arttığını ifade etti. Rus vatandaşları kadar olmasa da, Ukraynalıların da Türkiye konut sektörüne ilgisinde artış gözlemleniyor. Buna göre GİGDER üyesi firmaların %45,2’si savaş sonrası Ukraynalılara satışlarının arttığını ifade ederken, işgal altındaki ülkenin vatandaşlarına konut satışları azaldı diyenlerin oranı ise %41,8.