GİGDEKS 10: Yeniden Yükselişe Geçen GİGDEKS Baz Puanı 161,6 Olarak Hesaplandı

2023 yılının üçüncü çeyreğini kapsayan GİGDEKS 10 verilerine göre uluslararası yatırımcıya ortalama konut satış fiyatı 260.976 dolar oldu. İkinci çeyrekteki düşüşün ardından yeniden yükselişe geçen GİGDEKS baz puanı ise 161,6 olarak hesaplandı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), marka ve pazar araştırma şirketi AGS Global iş birliğiyle çeyrek dönemler hâlinde hazırladığı uluslararası yatırımcıya konut satış endeksi GİGDEKS’in 10’uncusunu kamuoyuyla paylaştı.

2023 İkinci Çeyrekte Yükseliş Trendini Bozan Endeks, Yeniden Yükselişe Geçti

GİGDER üyesi firmaların katılımıyla gerçekleşen ve 2023’ün üçüncü çeyreğini kapsayan GİGDEKS 10 sonuçlarına göre uluslararası yatırımcıya ortalama konut satış fiyatında toparlanma gözlemlendi. GİGDEKS 9 sonuçlarında 241.643 dolar olan ortalama satış fiyatı, açıklanan son endekste 260.976 dolara yükseldi. GİGDEKS 10’da baz puan da 149,6’dan 161,6’ya ulaşırken endeks, yılın üçüncü çeyreğinde deprem öncesi seviyelerini yakalamayı başardı.

Seçim Sonrası Belirsizliğin Ortadan Kalkması GİGDEKS’e Olumlu Yansıdı

Çalışmada, 2023 üçüncü çeyrekteki toparlanmanın altında yatan temel neden olarak seçim sonrası belirsizliğin ortadan kalkması gösterildi. Yine ortaya çıkan sonuçlardan yapılan okumalara göre uluslararası yatırımcıya gayrimenkul satışlarıyla ilgili olumsuz propagandanın etkisi, üçüncü çeyrekte de devam etti.

Orta Doğu’daki Karışıklık, Karamsarlığı Arttırdı

2023 ikinci çeyrek verilerini içeren GİGDEKS 9’da uluslararası yatırımcıya satışların azalacağını düşünenlerin oranı yüzde 43,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu çeyrekte Orta Doğu’daki gerilimin de etkisiyle söz konusu oran yüzde 50’ye yükseldi. Bir önceki çeyrekte yüzde 34,8 olan iyimserlerin oranı ise üçüncü çeyrekte yüzde 21,4 seviyelerine düştü.

 

Konut Fiyatları Artacak mı?

GİGDEKS 10’da GİGDER üyeleri, gelecek dönemde konut fiyatlarının nasıl seyredeceğiyle ilgili de görüşlerini paylaştı. Buna göre üyelerin yüzde 35,7’si önümüzdeki süreçte konut fiyatlarının artacağını söylerken, yüzde 42,9’luk kısım ise aynı kalacağını belirtti. Fiyatlarda düşüş bekleyenlerin oranı da yüzde 21,4 olarak gerçekleşti.

Uluslararası Yatırımcı Neden Türkiye’yi Tercih Etmiyor?

GİGDEKS 10 çalışmaları kapsamında üyelere sorulan “Uluslararası yatırımcının son dönemde ülkemizi tercih etmemesinin nedeni nedir?” sorusuna verilen yanıtlarda da “Yatırımcı ve düzensiz göçmen kavramlarının karıştırılmasına sebebiyet veren olumsuz propaganda” öne çıkarken, diğer cevaplar şöyle sıralandı:

  • Gayrimenkul alım fiyatlarının yükselmesi,
  • Uluslararası yatırımcının siyasal ve ekonomik belirsizlik yaşaması,
  • İkamet ve vatandaşlık süreçlerinin yavaşlaması / zorlaşması,
  • Deprem ve sonrasındaki haberlerle korku yayılması,
  • Rakip ülkelerin yatırımcı çekme politikalarındaki başarısı,
  • Uluslararası yatırımcı çekmek için yurt dışı tanıtıma yeterli kaynak ayrılmaması.