GİGDER EstateTalks’ta “2020 Yılı Uluslararası Gayrimenkul Yatırımları ve 2021 Projeksiyonu” konulu söyleşi, GİGDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Akbal moderatörlüğünde, TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Mithat Yenigün “Türkiye müteahhitlik sektörü tüm dünyada bir marka haline geldi. 127 ülkeyle iş yapıyoruz. 2021 yılında yeni pazarlar müteahhitlikte Türkiye için gündemde. Japonya ve Güney Kore Müteahhitler Birliği ile anlaşma yaptık. Sahra altı Afrika ülkeleriyle temas halindeyiz. Endonezya’da iş yapma, Cakarta yerine yeni baş şehir yapma noktasında, 35 milyar dolarlık bir yatırıma sahip projeyi inşa etmemiz üzerine talep aldık.” dedi.  Ayrıca Sayın Yenigün, rekabette Çin’i geride bırakarak, aynı fiyatlarla fakat Avrupa standartlarıyla iş yapıldığını, Dağlık Karabağ için hazırlandığını, pandemi nedeniyle ertelense de 27 milyar dolarlık bir yatırım beklentisi olduğunu, Libya ve Irak’ın yine bizim için potansiyel pazarlar olduğunu belirtti.

Ömer Faruk Akbal ise “Uluslararası gayrimenkul piyasasında ABD, İngiltere, Fransa ve İspanya gibi rakiplerinin arasında Türkiye bugün sıralamada ilk 10’da. İlk 3’e girme hedefiyle çalışıyoruz. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 2021 yılında iş yapmayı hedeflediği ve Türk bayrağını dalgalandırdığı her ülkede biz de GİGDER olarak üyelerimizi, firmalarımızı, Türkiye’yi tanıtacak, ülkemizde yaşamayı imrendirecek faaliyetler üzerine teşvik edebilir, tanıtım faaliyetlerimizi ortaya koyabiliriz.” dedi.

Nazmi Durbakayım nitelikli yabancı yatırımcıların gelmesi için çalışmalar yapılması ve riskli binaları yapan müteahhitlerin belirlenerek sektörde ayrıştırılması gerektiğine, sektöre giriş çıkışların kolay olmaması ve müktesep hakların korunması gibi faktörler yerine getirilirse Türkiye’nin yabancıya satışta hedefleri ikiye katlamasının mümkün olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca Sayın Durbakayım “Yabancılara satışta fiyat farklılaştırılmasına giderek kandırılmaması, onların güveninin kırılmaması çok önemli. GİGDER sayesinde buradaki güvensizlik ciddi anlamda düzeldi.” dedi.

Yayının tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz: